Karabük

Cumhuriyet Kenti Karabük 85 Yaşında

3 Nisan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 85. yıl dönümü kapsamında Karabük Kent Meydanında çelenk sunum töreni gerçekleştirildi. Kutlama Komitesi adına Vali Vekili Muhittin Gürel..

Cumhuriyet Kenti Karabük 85 Yaşında
banner

3 Nisan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 85. yıl dönümü kapsamında Karabük Kent Meydanında çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.

Kutlama Komitesi adına Vali Vekili Muhittin Gürel tarafından Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti.

Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş ile Kardemir Genel Müdürü Necdet Utkanlar tarafından yapılan günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından kürsüye gelen Vali Vekili Muhittin Gürel, “Kurtuluş savaşını kazanarak bağımsızlığına kavuşan Türkiye Cumhuriyeti hemen ardından eğitimde, tarımda, sanayi de ve daha birçok alanda kalkınma hamleleri gerçekleştirmiştir. İşte bugün Türkiye Cumhuriyetinin sanayileşmiş bir devlet, müreffef bir toplum yaratma çabasının ilk adımı olan yerli sanayinin kurulduğu gündür. Kurucu Reisi Cumhurumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle dönemin Başvekili İsmet İnönü, İktisat Vekili Celal Bayar ve birçok devlet erkanının katılımı ile tarihte bugün 3 Nisan 1937’de Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temeli atılmış ve ikibuçuk yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak 10 Eylül 1939’da ilk Türk Demirini üretmiştir. Bugün fabrikalar kuran fabrika olarak adlandırdığımız Karabük Demir Çelik Fabrikaları, Erdemir gibi, İsdemir gibi sanayi kuruluşlarının yapımında çok önemli rol oynamıştır. 85 Yıldır bacaları aralıksız tüten ve kendisini çağın teknolojilerine göre yenileyen Kardemir’in önemi ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için artarak devam etmektedir. 1935 yılında açılan Ankara-Zonguldak demir yolunun Karabük’ten geçmesi, 1937’de tarihi adımın atılması ile henüz köy olan Karabük hızla gelişerek 1953 yılında ilçe, 1995 yılında da ülkemizin 78. vilayeti olmuştur. Cumhuriyet içinde doğup büyüyen bu kent sanayisi, üniversitesi, turizmi, ormanları ve doğal güzellikleriyle parlayan bir yıldız olmaya devam etmektedir. Karabük Demir Çelik Fabrikalarını memleketimize kazandıran ve bu şekilde Cumhuriyet Kenti Karabük’ün kuruluşuna vesile olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere emeği geçen herkesi saygı ve hürmetle anıyorum. Türk Milletinin Muassır Medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine ulaşmasında önemli katkılar yapan Kardemir’in ve Karabük’ün kuruluşunu kutluyor, saygılar sunuyorum.”diye konuştu.

İl genelinde düzenlenen 3 Nisan konulu şiir okuma ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin şiir ve kompozisyonlarını okudu tören Mimar Sinan Ortaokulu öğrencileri tarafından oynanan halk oyunları gösterileri ile devam etti.

Tören il genelinde düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve spor branşlarından dereceye giren öğrencilere ve sporculara Vali Vekili Muhittin Gürel ve protokol üyeleri tarafından hediyelerinin verilmesi ile tören sona erdi.

Törene Vali Vekili Muhittin Gürel, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Garip Gümüş, Kardemir Genel Müdürü Necdet Utkanlar, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL