Safranbolu

Safranbolu Çavuş Üzümü “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” Aldı.

İlimizde “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” alan Safranbolu Çavuş Üzümü ile ilgili Safranbolu Yazı Köyünde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Etkinlikte bir konuşma yapan Vali Fuat Gürel çok güzel ve anlamlı bir etkinlik..

Safranbolu Çavuş Üzümü “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” Aldı.
banner

İlimizde “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” alan Safranbolu Çavuş Üzümü ile ilgili Safranbolu Yazı Köyünde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Etkinlikte bir konuşma yapan Vali Fuat Gürel çok güzel ve anlamlı bir etkinlik için bir araya gelindiğini ifade ederek, “Bölgemizin en önemli değerlerinden biri olan çavuş üzümünün coğrafi işaret tescil belgesinin alınması ile ilgili sevincimizi paylaşmak, sizlerle bu sevincimizi duyurmak adına buradayız.
Ormanların yoğun olduğu bir bölgedeyiz bunun dışında kalan arazilerin tarım arazisi olarak verimli bir şekilde kullanılması lazım, yani %71 ormanlarla kaplı bir bölgede tarım arazilerinin çok fazla olmadığını tabii söyleyebiliriz.
Geçmişte atalarımız dedelerimiz çokta güzel tarım arazilerini verimli bir şekilde kullanarak çok önemli ürünler yetiştirmişler, Çavuş Üzümü bunlardan bir tanesi, maniye domatesi diğeri, Safranbolu’muzun ismini aldığı Safran ürünü bir diğeri, burada sayamadığım birçok ürün var.
Tarım Müdürlüğümüz tarafından çok önemli bir proje hayata geçirildi “Ata Tohumu Ata Toprağında” ismi ile çok önemli bir proje, bu proje kapsamında yöremizde büyük öneme haiz ürünlerin geleceğe taşınması gereken, yöremizin özelliklerini taşıyan bu ürünlerin tespiti, tescili ve geleceğe taşınması sağlanıyor. Bütün dünyada yöresel ürünler, yerel kaynaklar çok önemlidir, bunun için tohum bankaları kuruluyor, ülkemizde de bu yönde çalışmalar var.
Karabük’ümüzde de bunun alt yapısı oluşturuluyor, inşallah bu ürünleri bozulmadan geleceğe taşıyacağız.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL