Safranbolu

Ramazan Davulu Geleneği Devam Ediyor

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının önemli simgelerinden biri olan sahurda davul çalma geleneği, pandemi ile geçen süreçte sekteye uğramıştı. Safranbolu Kaymakamlığı aracılığı ile Karabük Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclis Kurulundan alınan..

Ramazan Davulu Geleneği Devam Ediyor
banner

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının önemli simgelerinden biri olan sahurda davul çalma geleneği, pandemi ile geçen süreçte sekteye uğramıştı. Safranbolu Kaymakamlığı aracılığı ile Karabük Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclis Kurulundan alınan gerekli izinler doğrultusunda, bu yılki Ramazan ayı boyunca Safranbolu genelinde Ramazan davulu çaldırma işi uygulamasına geri dönüldü.

Vatandaşlarımızdan da uygulamanın yapılması yönünde Belediyemize isteklerin ulaştığını belirtmek isteriz. Tabi konuyla ilgili uyulması gereken kurallar da var. Bunları özetleyecek olursak:

–    Ramazan ayının 15′ inci gününden önce para toplanmayacaktır.
–    Çevreyi rahatsız edecek şekilde (davul çalma haricinde) gürültü yapılmayacak, vatandaşlarla olumsuz diyaloglara girilmeyecektir.
–    Davulcular bisiklet, motosiklet veya pikap üzerinde gezerek davul çalmayacaktır.
–    Davulcular para toplama sırasında vatandaşı belirli bir parayı vermesi konusunda zorlamayacaktır.
–    Ramazan ayında davul çalacak görevlilere Belediyemizce yaka kartları verildiğinden, bu kartları bulunmayanların hizmet verme ve para toplama yetkileri bulunmamaktadır.
–    Bu tip durumla karşılaşılması halinde gerek görevliler gerekse hane halkı, 153’ü arayarak Belediyemizin 7/24 hizmet sunan Halk Masası görevlilerimize şikâyetlerini iletebilirler.

Mübarek Ramazan ayımızın güzelliklerle ve huzurla gelmesini; ibadetlerimizin kabul olmasını dileriz. Hayırlı Ramazanlar…

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL