Safranbolu

Naci Görür Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Yer Alan Karabük’te 7 Üzeri Deprem Olabilir.

Kentsel Dönüşüm, Markalaşma ve Karabük ve Çevresi Deprem ve Afet Konferansına katılan Prof. Dr. Naci Görür Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Yer Alan Karabük’te 7 üzeri deprem olabilme olasılığının yüksek..

Naci Görür Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Yer Alan Karabük’te 7 Üzeri Deprem Olabilir.
banner

Kentsel Dönüşüm, Markalaşma ve Karabük ve Çevresi Deprem ve Afet Konferansına katılan Prof. Dr. Naci Görür Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Yer Alan Karabük’te 7 üzeri deprem olabilme olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür’ün Konferanstaki açıklamaları:

Karabük‘ün kendine özgü ayrı bir fay hattı var”
Karabük fayının jeolojik özelliklerinin incelenmesi gerektiğini ifade eden Görür, “Tarihi dönemlere bakıyorsun Karabük fayında hiç deprem yok. O da bir şanssızlık. Deprem olduğunu görsek belki bir şey söyleyeceğiz ama aktif olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın yılda 1 santimetre hareket ettiğini anlatan Görür, “500 senede 5 metre hareket ediyor. 5 metrelik bir hareket verirse o da 7 ve üzeri deprem üretir. 1513 depremi var orada üzerine 500 sene koyun bugünlere geliyor. Ciddi bir bilim dünyasında bu fayın periyodunu doldurdu, vurma zamanı geldiğini bilir. Biz de bildik. Karabük fayını bilmiyorum. Bu işi de abartmayın. Karabük Türkiye’nin deprem açısından göreli olarak emniyetli bir yerinde ama bir Karabük fayı var. Bu fay 40 kilometre uzunluğunda. Bu fayın özelliklerini bilmiyoruz. Ne zaman deprem üretir bilmiyoruz. Eğer deprem üretirse 7’ye varan bir deprem üretebilir. Onun için yerel yönetimin bu fayı ayrıntılı bir şekilde jeolojik ve jeofizik özellikleriyle incelemesi lazım” ifadelerini kullandı.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL