Safranbolu

Kaymakamlar Gezi Evi Hakkında Bilinmeyenler

Kaymakamlar Gezi Evi Hakkında Bilinmeyenler. 💢Kaymakamlar Gezi Evi, Safranbolu deyince akıllara ilk gelen gezi duraklarından biridir. Kente gelen ziyaretçilerin mutlaka uğradığı ve hayran kaldığı müzeyi daha önce gezmediyseniz çok şey..

Kaymakamlar Gezi Evi Hakkında Bilinmeyenler
banner

Kaymakamlar Gezi Evi Hakkında Bilinmeyenler.

💢Kaymakamlar Gezi Evi, Safranbolu deyince akıllara ilk gelen gezi duraklarından biridir. Kente gelen ziyaretçilerin mutlaka uğradığı ve hayran kaldığı müzeyi daha önce gezmediyseniz çok şey kaçırmış olabilirsiniz.

Kaymakamlar Gezi Evi Nerdedir?

💢Kaymakamlar Gezi Evi Safranbolu’nun tarihi eski çarşısında yer almaktadır. Cinci Hanı’nın hemen arka tarafındaki meydana çok yakın konumdadır. Meydana ulaştığınızda kime sorsanız size gösterecektir.

💢Kaymakamlar Evi’ne ulaşım için iki yol var; Şayet Hıdırlık Tepesi’nde bir çay içip direk meydana inmek isterseniz aşağı doğru yürüdüğünüzde yol sizi direk Kaymakamlar Evi’nin önüne getiriyor. Ya da dilerseniz Cinci Hamamı’ndan gezinize başlayıp tarihi çarşıda yürüyerek Hıdırlık Yokuşu Sokağı’na varıp müzeye ulaşabilirsiniz. Her ikisi de kolay.

Kaymakamlar Gezi Evi Giriş Ücreti Nedir?

💢Kaymakamlar Gezi Evi’nin girişi ücretlidir. Müzekart geçerli değildir. 18 yaş altı öğrenci için indirim uygulanmaktadır. Giriş ücreti yıla göre farklılık göstermektedir. Fakat tavsiyem o dur ki; ücretli bile olsa Kaymakamlar Gezi Evi’ne mutlaka girip geleneksel Türk ev mimarisinin özelliklerini görmelisiniz. Buradaki ince ayrıntılar çok önemli.

Kaymakamlar Müze Evi – Gezi Evi Ziyaret Saatleri

💢Kaymakamlar Müze Evi yaz-kış ve haftanın her günü ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri mevsime göre değişiklik göstermektedir.

Yaz Mevsimi : 09:00 – 19:00

Kış Mevsimi : 09:00 – 17:30

Kaymakamlar Müze Evi’nin Özellikleri Nelerdir?

Kaymakamlar Evi Kaymakamların kaldığı ev mi?

💢Ziyaretçiler haklı olarak bu soruyu zihinlerinden geçiriyorlar. Fakat Kaymakamlar Evi’nin ismi evin sahibi olan Safranbolu Kışla Kumandanı Hacı Mehmet Efendi’den gelmektedir. Kumandan Hacı Mehmet Efendi yarbaydır. Lakin o dönemde yarbay kelimesinin karşılığı olan kelime “Kaim-makam” olduğu için halk zamanla evin ahalisinden bahsederken Kaymakamlar Evi diye söz etmiştir

Hazırlayan: Mustafa Akgün

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL