Karabük

Karabük’ün İl oluşunun 29. Yıl Dönümü

  AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, Karabük’ün İl oluşunun 29. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan ve AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevinide sürdüren Şahin,..

Karabük’ün İl oluşunun 29. Yıl Dönümü
banner

 

AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, Karabük’ün İl oluşunun 29. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan ve AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevinide sürdüren Şahin, mesajında, Safranbolu’ya bağlı bir bucak olan Karabük’ün 1930’lu yıllarda tren istasyonuna adı verildiği için haritalarda göründüğünü, 3 Nisan 1937’de Türkiye’nin ilk ağır sanayisinin temelinin atılması ile de kaderinin değiştiğini ifade etti.
Çalışmaya gelen işçiler dolayısıyla nüfus yoğunluğunun artmaya başladığı KarabüK’ün 1953’te ilçe olduğunu ve 6 Haziran 1995’te de Çankırı’dan Ovacık ve Eskipazar ile Zonguldak’tan Safranbolu, Yenice ve Eflani ilçelerini bünyesine alarak Türkiye’nin 78. ili haline geldiğini vurgulayan Şahin, Karabük’ün bir “işçi kenti” olarak alın teri, emek ve dayanışmanın sembol şehirleri arasında yer aldığını belirtti.

Bugün Karabük’ün ürettiği katma değer ile ülkenin kalkınmasına omuz verdiğini aktaran Şahin, şunları kaydetti:
“Karabük, Demir ve Çelik Fabrikaları, yani KARDEMİR ile büyüyen, gelişen ve bugünlere gelen bir kenttir. KARDEMİR ile Karabük, her zaman ülke ekonomisinin can damarlarından birisi olmuş, başta savunma sanayisi olmak üzere yerli ve milli üretimde ülkemize önemli katkılar sunmuş, sunmaya da devam etmektedir. Demiryolu tekeri başta olmak üzere bir çok alanda milli üretici konumuna ulaşmış, ürettiği katma değer ile bir çok alanda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmıştır. Sadece demir ve çelik değil, makine ve aksamları, mobilya, orman ürünleri, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik ve elektronik ürünleri gibi sektörlerde de ülke ekonomisine katkı sağlayan Karabük’ümüz, ilçeleriyle beraber sanayisi, sporu, eğitimi, tarımı, orman ürünleri, tarihi, doğası ve turizmiyle bölgemizin yıldızı olmaya devam etmektedir.
Son 20 yıldır hızla büyüyen Karabük’ümüz, KARDEMİR’in yeni yatırımları, Eskipazar ve Yenice’de kurulacak organize sanayiler, Filyos Limanı’nın ticarete açılmasıylada adeta kaderini ikinci defa değiştirecektir.

Ben KARDEMİR’in kurulması talimatını veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmetle anıyor, Karabük’ü günümüze taşıyan, Karabük’ün kurulmasında ve il olmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.
Bu vesileyle Karabük’ümüzün il oluşunun 29. yıl dönümünü kutluyorum.”

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

.

This will close in 10 seconds

.

This will close in 10 seconds

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL