Karabük

Karabük’te YKS BAŞARISI

2022 YKS Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlanmıştır. 2022 YKS sonuçları doğrultusunda alınan ilk veriler İlimizin kitlesel başarısının önceki senelere göre arttığını göstermektedir. YKS sonuçları doğrultusunda..

Karabük’te YKS BAŞARISI
banner

2022 YKS Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlanmıştır.

2022 YKS sonuçları doğrultusunda alınan ilk veriler İlimizin kitlesel başarısının önceki senelere göre arttığını göstermektedir.

YKS sonuçları doğrultusunda Karabük Mehmet Vergili Fen Lisesi Öğrencimiz Tuana SARAÇOĞLU Alan Yeterlilik Sınavında (AYT) alanı itibariyle soruların tamamını doğru cevaplayarak tam puan aldı. Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencimiz Hatice Şeyma HABERGETİREN Y-TYT Ek Puanlı Yerleştirmede Türkiye Geneli İmam Hatip Liseleri arasında Türkiye 1. si oldu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat AKBAŞ Yükseköğretim Kurumları Sınav Sonuçları ve Tercih Danışmanlığı konuları hakkında genel bir bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu.

“İlimizde Görevli tüm Rehberlik Öğretmenlerimiz Tercih Danışmanlığı süreci için görevlendirildi.”

Yükseköğretim Kurumlarına tercih yapacak öğrencilerimize tercih danışmanlığı için rehberlik öğretmenlerinin görevlendirildiğini belirten AKBAŞ, “Üniversite tercihleri 27 Temmuz – 05 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih aşamasında öğrencilerimize rehberlik öğretmenlerimiz kendi okullarında yardımcı olacaklardır. Rehberlik öğretmeni olmayan okullarımız için ise Karabük Rehberlik Araştırma Merkezi bünyesinde görevli rehberlik öğretmenlerimiz tarafından tercih danışmanlığı yapılacaktır. Bu konuyla ilgili tüm görevlendirmeler yapıldı.

Önemli olan öğrencilerimizin istediği mesleğe yönlenmeleri, ilgi ve yeteneklerine göre mutlu olabileceği alanda yükseköğretime devam etmeleridir. Tercih danışmanlığı bunun için son derece önemlidir.

Öğrencilerimiz düşünmeden, araştırmadan hareket etmesinler. Tercih kılavuzunu dikkatli incelesinler ve özellikle bölüme özel şartları gözden geçirsinler. Rehberlik almadan tercih yapmasınlar. Onları yetiştiren ve üst öğretime hazırlayan öğretmenleri ve aileleriyle istişare etsinler, hiçbir şeyi aceleye getirmesin ve son ana bırakmasınlar.” sözlerini kaydetti.

“LGS’de ve YKS’de Gelenekselleşmiş Akademik Başarımız Artarak Devam Ediyor.”

Konuşmasının devamında Karabük İlinde gelenekselleşmiş akademik başarının devam ettiğini vurgulayan AKBAŞ, “Okullarımızdan aldığımız veriler doğrultusunda sınav başarımız gelenekselleşmiş olarak bu yıl da artmış olarak devam etmektedir. Çok şükür ki LGS’nin ardından YKS’de de önemli başarılar elde ettik.

Bu süreçte, Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER liderliğinde Valimiz Sayın Fuat GÜREL himayelerinde, Milletvekillerimiz Sayın Cumhur ÜNAL ve Sayın Niyazi GÜNEŞ ile Belediye Başkanımız Sayın Rafet VERGİLİ’nin eğitime verdikleri büyük destekleriyle geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz için İl/İlçe yöneticilerimiz, okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz olmak üzere topyekün hep bir ahenk ve uyum içinde çalıştık. Öğrencilerimiz de ellerinden gelen gayreti gösterdiler ve bu emeğe cevap verdiler. Bu da bize başarıyı getirdi.

Öğrencilerimiz destekleme yetiştirme kurslarından faydalandılar. Öğretmenlerimiz yeni nesil soruları hazırlama noktasında her biri eğitim aldı. Bakanlığımız tarafından hazırlanıp gönderilen yardımcı kaynak kitaplarını dağıttık. Öğrencilerimiz yardımcı kaynak destek paketlerinden önemli derecede faydalandılar. Eğitim ailesi olarak buna çok değer veriyoruz.

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER’in talimatlarını hızlı bir şekilde zamanında hayata geçiriyoruz. İlimizde düzenlediğimiz kitap okuma projelerinin bu başarıda büyük etkisi oldu. İlimiz genelinde kütüphanesiz okul kalmadı. Çocuklarımız bu kütüphanelerden de faydalandılar. Kitap okuma etkinlikleri ile kitap sevgisini yine baştacı yaptık. Okumak ve okuduğunu anlamak başarının anahtarıdır.

Sınav başarısı öğrencilerimizin eğitim, öğretim hayatı boyunca elde ettikleri kazanımların bir bileşkesidir. Karabük’ümüzün yıllar itibariyle geleneksel haline gelmiş başarı grafiği tesadüf değil topyekün azim, sebat ve kararlılık örneğidir. Geçmişi iyi irdeleyip ileriye dönük planları hazırlamak ve uygulama iradesini hep birlikte göstermektir. Bu anlamda ÖSYM tarafından okul raporları yayımlandıktan sonra da yöneticilerimizle bir değerlendirme çalışması yapılacak ve sonuçlar da paylaşılacaktır.

Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin ali hedeflerine ulaşmasında en büyük görev ve sorumluluk gençlerimizdedir. Öğrencilerimizin kendileri için en iyi kararı vereceklerine inanıyoruz ve onlara güveniyoruz.

Bu duygu ve düşünceler ile sevgili çocuklarımızın bir üst öğretime hazırlanmasında emeği geçen öğretmen, idareci ve velilerimize teşekkür ediyorum. Gençlerimize bir üst öğretim hayatında başarılar diliyorum.” dedi.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

.

This will close in 10 seconds

.

This will close in 10 seconds

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL