banner
Genel

Karabük Milli Eğitim Müdürlüğünden Basın Açıklaması

Bazı haber sitelerinde 04/08/2023 tarihinde yayınlanan, İlimizdeki okul ve kurum binalarında yapılan deprem güçlendirme çalışmaları ile ilgili olarak Karabük Milletvekili Sayın Cevdet AKAY’ın Türkiye Büyük Millet Meclisimiz Kanalıyla Bakanlığımıza vermiş..

Karabük Milli Eğitim Müdürlüğünden Basın Açıklaması
banner

Bazı haber sitelerinde 04/08/2023 tarihinde yayınlanan, İlimizdeki okul ve kurum binalarında yapılan deprem güçlendirme çalışmaları ile ilgili olarak Karabük Milletvekili Sayın Cevdet AKAY’ın Türkiye Büyük Millet Meclisimiz Kanalıyla Bakanlığımıza vermiş olduğu soru önergesine Müdürlüğümüz tarafından verilen cevaplardan derlendiği sanılan “ On okuldan yedisi depreme hazır değil. Bir İlimiz alarm veriyor.” başlıklı haberde geçen konu ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.


İlimiz Merkez ve İlçelerinde bulunan 204 okul ve kurumumuz, 154 müstakil binada hizmet vermektedir. 154 okul ve kurum binamızdan 2007 yılında yayımlanan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” öncesinde yapımı tamamlanarak faaliyete geçen 66 binamız için, deprem dayanıklılık testi yaptırılmıştır.

Adı geçen Yönetmeliğin yayımlanması sonrasında inşa edilen eğitim tesislerimiz yeni yapım tekniklerine göre inşa edildiğinden ve hali hazırda istenen normlara uygun olduğundan bu binalar için dayanıklılık testi yaptırılmamıştır.


Deprem Analizi yaptırılan 66 okul ve kurum binamızdan, 47’sinin güçlendirilmesine, 19 tanesinin ise yıkımına ve yeniden yapılmasına karar verilmiştir. Yeniden yapımına karar verilen 19 okul ve kurum binamızdan 18’inin yıkımı tamamlanmış olup, bazılarının inşaatı bitirilmiş, bazılarının ise inşaatı devam etmektedir. 1 okulumuz ise boşaltılmış, yıkım ihalesi sürecindedir. Bu okulumuzun binası da en kısa süre de yaptırılacaktır.


Haberde belirtildiği gibi yıkılacak 19 okul ve kurum binamız olmayıp, 1 okulumuz kalmıştır.
Güçlendirilmesine karar verilen 47 okul ve kurum binamızdan 28 okul ve kurum binamızda güçlendirme çalışmaları ilgili yönetmelikler çerçevesinde tamamlanmıştır. Geriye kalan 19 okulumuzda ise ilgili Yönetmelik hükümlerine uygun olarak güçlendirmeye esas analiz ve proje çalışmaları devam etmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL