Safranbolu Siyaset

Başkan Köse: “Safranda Hedefimiz 500 Gram”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin üretimle ilgili attığı önemli adımlardan biri olan safran dikimi, meyvesini vermeye devam ediyor. Safranbolu Belediyesi Uygulama ve Üretim Birimi’nin (sera) 2 buçuk dönüm arazisine geçtiğimiz..

Başkan Köse: “Safranda Hedefimiz 500 Gram”
banner

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin üretimle ilgili attığı önemli adımlardan biri olan safran dikimi, meyvesini vermeye devam ediyor.

Safranbolu Belediyesi Uygulama ve Üretim Birimi’nin (sera) 2 buçuk dönüm arazisine geçtiğimiz Ağustos ayında dikilen safranların ilk hasadı, 28 Ekim’de yapılmıştı. Buradan 200 gram safran elde edildi. Başkan Köse, safranların şu anda yavrulama döneminde olduğunu, ikinci hasadın ise önümüzdeki Ekim ayında yapılacağını ve bu hasatta 500 gramı hedeflediklerini söyledi. Köse, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir safran dikiminden sonra 3 hasat gerekiyor. 3. Hasadımızı da Ekim 2023’te yapacağız. Böylece, elde ettiğimiz safranın gramajı her yıl artacak. 3 hasattan sonra yeniden safran dikeceğiz, üretmeye devam edeceğiz.

Şimdiye kadar ürettiğimiz safranları, Safranbolu kıtırımızın üretiminde ve fuarlara götürerek tanıtımda kullandık. Daha çok ürettiğimizde satışına da başlayarak, gelir elde eder durumda olacağız.”

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL